chatroulettte

chat rulet
19 Mart 2021

live chat

ile Admin

live chat Türkçe de canlı sohbet anlamını taşır. Biz Türkiye de genelde bu terimi, sohbet sitelerinde yapılan sohbetin, botlarla değil de, insanlar ile, anlık yapıldığını anlatmak amaçlı kullanırız. Veyahutta bu kelime ile bu sitede yapılan sohbetin, kameralı görüntülü sohbet olduğunu anlatmak amaçlı kullanırız. Yalnız dünya bu kelimenin üzerinde biraz daha farklı duruyor. Bizim bildiğimiz sohbet amaçlı kullanım değil. Daha çok ticari amaçlı kullanılıyor. Hele ki, pandemi döneminde, ticaret ile uğraşanların, aradığı bir uygulama oldu. Evet uygulama dedik. Bu “live chat” uygulaması ile kişiler, toplantılar düzenleyerek ticaretlerini devam ettirmeye çalışıyor. Yan yana gelemeyen çalışanlar ve patronlar, bu uygulama ile olağın toplantılarını canlı bir şekilde yapıyorlar. “live” kelimesinin anlamı da canlı demek.

Bu kelime ve Türkiye.

Az önce de bahsettiğimiz gibi, Türkiye de live chat dediğimizde , canlı sohbet siteleri aklımıza geliyor. Bizler bu terimi arkadaşlık siteleri için kullanıyoruz. Yabancı İngilizce yazarak başka ülkelerden de bu aramadan, kullanıcı çeke biliriz diye. Fakat, Türkiye den başka hiç bir yerde arkadaşlık ve sohbet etmek için, bu şekilde arandığını görmedim. Sesli sohbet sitelerince tercih edilen bir kelimedir. Bizde bu konuda sitemizde bilgilendirme yapma gereği duyduk. Amacımız birkaç kişi belki toplarız, veya bir iki kişi sitemize tıklama yapar.

Live chat Avrupa

ome tv resimLive chat Avrupa da sohbet ile alakalı bir kullanım alanı olmayan, live chat, ticari amaçlı kullanılır. Ticari şirketlerin müşterileri ile aralarında iletişimi sağlayan uygulamadır. Avrupa ülkelerinde daha doğrusu Türkiye dışında hiç bir ülkede, sohbet ve arkadaşlık için kullanılmaz. Türkiye de de ticari amaçlı, kullanılmıyor. Sadece arkadaşlık ve sohbet siteleri için kullanılır. Fakat ticari amaçla kullanılan live chat dediğimiz bir uygulamadır. Avrupa da bununla alakalı ciddi firmalar kurulmuş. Bu uygulamayı geliştirmek ve pazarlamak amaçlı. Avrupa çevrim içi yardım masası uygulaması diye geçer. 2002 yılından bu yana şirketler bu uygulamayı kullanır.

Bu yazılım 2002 yılında müşteri hizmetleri uygulaması olarak hazırlandı. Firmalar müşterilerinin, şikayetlerini, taleplerini alır aynı zamanda sorunlarını live chat uygulamaları ile çözer.Software S.A şirketi tarafından geliştirilip, satışa sunulan bu müşteri hizmetleri uygulaması, çokça talep görüyor.

Sohbet ve arkadaşlık sitesi

İşte biz ve bizim gibi site sahipleri, live canlı demek chat sohbet demek. Bu iki kelimeyi canlı sohbet olarak tercüme ettiğimizde, biz sohbet ve arkadaşlık sitesi olarak algılarız. Bununla alakalı site isimlerini satın alır, sohbet sitesi haline getiririz. İşte Ülkemizde live chat ile alakalı olan tam olarak bu. Canlı sohbet başka, live chat başka. Bizde ome tv sitemizle ilgili olmadığı halde bu makaleyi kaleme aldık. Bir kişi dahi tıklama yapsa bu aramada, işimize gelir.